Според ново проучване, Вселената или би трябвало да е пълна с живот, или почти да няма такъв. Тези констатации се базират на ново проучване върху уравнение на Дрейк, използващо вероятностна логика. Астрономите Дейвид Кипинг и Джерейнт Люис предлагат модел, в който или всички сходни на Земята планети трябва да развият живот, или никоя от тях, пише Space.
Кипинг и Люис прилагат тази логика към уравнението на Дрейк, което традиционно се използва за оценка на броя на технологично напредналите цивилизации в Млечния път. Новият им модел обаче опростява уравнението, разглеждайки раждането и изчезването на технологичния живот (ETI) във Вселената.
Според тях, ако във Вселената имаше много ETI, ние вероятно вече щяхме да сме ги открили. Това предполага, че технологичните цивилизации е изключително рядък. Въпреки това, учените не призовават за отказване от търсенето на извънземен живот, като предлагат нови подходи, включително търсене в други галактики.
Изследването все още не е преминало през рецензия, но е представено за публикуване в International Journal of Astrobiology.
Източник/ци: nixanbal.com, it.dir.bg