Сянка на космически воден облак разкри температурата на ранната Вселена

https://informiran.net/tehnologii/syanka-na-kosmicheski-voden-oblak-razkri-temperaturata-na-rannata-vselena Informiran.net
Сянка на космически воден облак разкри температурата на ранната Вселена


Астрономи измериха температурата на ранната Вселена едва 880 милиона години след големия взрив, като наблюдаваха сянката на облак студен воден газ на 13,8 милиарда години от Земята с телескопа НОЕМА във Франция, съобщи Сайънс алърт.

Смята се, че с разширяването на Вселената тя постепенно се охлажда. Новите данни потвърдиха тази тенденция. Авторите на изследването от института "Макс Планк" за радионаблюдения и френския Институт по милиметрова радиоастрономия са се фокусирали върху галактиката HFLS3, която е известна с прекомерното си образуване на звезди. Тя е толкова е далеч, че са необходими около 13 милиарда години, за да пътува светлината от нея до Земята.

Изучавайки HFLS3, астрономите я виждат такава, какъвто е била през първите милиарди години след Големия взрив. Наблюденията показват, че близо до галактиката има голям облак от газ, по-студен от космическото микровълново фоново лъчение.

Температурната разлика между по-студения газ и микровълновото фоново лъчение създава така наречените абсорбционни линии. Чрез изучаване на тези линии може да се определи температурата на фоновото лъчение, а следователно и температурата на Вселената.

Изчисленията показват, че температурата на космическото фоново лъчение в посочения период варира от 16,4 до 30,2 Келвина (от -256,8 до -243 градуса по Целзий), което съответства на теоретичните модели.

Астрономите установиха също, че ранната Вселена е имала някои доста специфични физически характеристики, които днес вече не съществуват. Така че няма да е възможно да се измери текущата температура с помощта на метода, описан по-горе, защото няма такъв температурен контраст.


Източник/ци: nixanbal.com, it.dir.bg
Коментирай