Швейцарци създадоха най-малкия мозъчен чип

https://informiran.net/tehnologii/shveycarci-sazdadoha-nay-malkiya-mozachen-chip Informiran.net
Швейцарци създадоха най-малкия мозъчен чип

Учени и компании се надпреварват в разработката на способни интерфейси мозък-машина и направата на импланти. Докато вниманието на медиите е насочено главно към Neuralink на Илон Мъск, то малък стартъп от Швейцария изглежда по-напред в разработките си.

Илон Мъск предвижда: След 10 години милиони хора ще имат мозъчни импланти Neuralink

Ecole Polytechnique Federale de Lausanne (EPFL) са създали най-малкия мозъчен чип, чиято площ е едва 8 квадратни милиметра. Размерите на устройството, наречено MiBMI, са само малко по-големи от тези на зърно ориз, съобщава NewAtlas.

Всъщност имплантът се състои от два чипа.  Той използва много малко енергия и е минимално инвазивен.

"MiBMI ни позволява да преобразуваме сложна невронна активност в четим текст с висока точност и ниска консумация на енергия", каза Махса Шоаран, който ръководи интегрираната лаборатория за невротехнологии на EPFL. "Този ​​напредък ни доближава до практични, имплантируеми решения, които могат значително да подобрят комуникационните способности за хора с тежки двигателни увреждания."

Миниатюрният мозъчен чип е в състояние да чете мозъчни сигнали, които се формират, когато някой си представя, че рисува буква и извежда тези сигнали като текст.

За разлика от устройството Neuralink, което беше имплантирано в човешки пациент по-рано тази година, новият MiBMI чип все още не е тестван на живо. Въпреки това, той беше захранван с невронни записи в реално време, събрани от предишни тестове на мозъчния интерфейс, и постигна 91% степен на точност при преобразуването на невронната активност в действителен текст.

В момента MiBMI може да декодира 31 различни знака, което според изследователите е рекорд за подобни интегрирани системи. Те смятат, че в крайна сметка могат да накарат системата да декодира до 100 различни знака.

Изследването, довело до създаването на новия MiBMI, е описано в статия, публикувана в последния брой на IEEE Journal of Solid-State Circuits.


Източник/ци: nixanbal.com, it.dir.bg
Коментирай