Изследователи от Университета на Аризона създадоха най-бързият микроскоп в света. Той работи с такава удивителна скорост, че е първото устройство, способно да улови ясен образ на движещи се електрони.
Микроскопът използва електронни импулси със скорост от една атосекунда - или една квинтилионна от секундата - за да заснеме "замразени кадри" на субатомните частици, които пътуват достатъчно бързо, за да обиколят Земята за няколко секунди.
Иновацията може да позволи на учените да разберат какво се случва с електроните по време на ултрабързи взаимодействия, като например разкъсване на химическа връзка.
"За първи път сме в състояние да постигнем атосекундна времева разделителна способност с нашия електронен трансмисионен микроскоп. Въвеждаме термина "атомна микроскопия", каза съавторът на изследването Мохамед Хасан, доцент по физика и оптични науки в Университета на Аризона.
Предишни електронни микроскопи се доближиха до това постижение, достигайки скорост от няколко атосекунди вместо само една.
И все пак тази разлика е цяла вечност на субатомно ниво: без по-висока "времева разделителна способност" учените не са успели да наблюдават някои от тънкостите на различните взаимодействия на електрона, докато се случват.
"С този микроскоп се надяваме, че научната общност може да разбере квантовата физика зад това как се държи един електрон и как се движи един електрон", каза Хасан.
Разработката на екипа е публикувана в списание Science.
Източник/ци: nixanbal.com, it.dir.bg