Приемът за първата по рода си магистърска програма за космически технологии в България за инженерно образование, основано в голямата си част на практиката и проследяващо последните тенденции в бурно развиващия се космически сектор, вече е отворен. Кандидат-студентите в Магистърската програма "Космическо инженерство и технологии", която е резултат от сътрудничеството на три български университета с една от най-бързо развиващите се космически компании в Европа - "ЕндуроСат" (EnduroSat), могат да попълнят формуляра за прием до 17 септември, съобщиха за БТА от компанията партньор на програмата.
Софийският университет "Св. Климент Охридски", Висшето военновъздушно училище "Георги Бенковски" в Долна Митрополия и Висшето военноморско училище "Никола Й. Вапцаров" - Варна предлагат магистратурата през академичната година 2024/2025.
От кандидатите се изисква да имат завършена бакалавърска степен по математика, физика, инженерни специалности или природни науки и да издържат успешно приемния изпит. Програмата е изцяло на английски език.
Учебният план е разработен съвместно от висшите учебни заведения и "ЕндуроСат" с разбирането, че практическите занятия и работата по реални космически проекти ще гарантира реализацията на студентите в самия сектор.
Практическите занятия, които съставляват 70 процента от обучението, ще се провеждат в новосъздадени лаборатории, разработени специално за нуждите на магистърската програма и дарени от "ЕндуроСат" на трите университета. Това са космическата лаборатория "Проф. Стефан Александров" във Физическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски", както и лабораториите "Артър С. Кларк" във Висшето военновъздушно училище "Георги Бенковски" и "Азимов" във Висшето военноморско училище "Никола Й. Вапцаров". С високотехнологичното си оборудване, залите предоставят всички условия за създаването на следващите успешни космически мисии в България. Студентите ще могат да работят с последно поколение хардуерни и софтуерни инструменти и да участват в разработването на космически мисии.
За лектори в Магистърската програма "Космическо инженерство и технологии" са привлечени водещи университетски преподаватели, главни инженери и лидери от екипа на "ЕндуроСат", както и световно признати авторитети от елитни университети, космически агенции и деловите среди.
"Космическото образование трябва да е широкодостъпно и в крак с последните тенденции в космическата индустрия. Вярваме, че единствено чрез практиката и чрез преодоляването на страха от провал, човек може да овладее основополагащите принципи и да развива способностите си в този сектор", отбелязва Райчо Райчев, основател и главен изпълнителен директор на "ЕндуроСат".
Магистърската програма е част от дългосрочната стратегия на "ЕндуроСат" за развитие на космическото образование в България. Политиката на компанията в тази посока започва през 2010 година с образователната инициатива "Космически предизвикателства". Съгласно предоставената информация, през програмата за тези 14 години са преминали повече от 600 младежи, продължили своето образование в елитни университети и космически компании по света.
Източник/ци: nixanbal.com, it.dir.bg