Музиката може да подобри способността ни да научаваме нова информация и да променя съществуващи спомени. Това твърдят две наскоро публикувани проучвания. Тези открития могат да се използват за разработване на терапии, базирани на музика, за състояния като ПТСР, депресия и деменция, пише NewAtlas.
Музиката винаги е била важна част от човешкия опит, влияейки на емоциите и спомените ни. Често свързваме определена музика със значими събития или моменти от живота си.
Йирен Рен e докторант в Georgia Tech. Той и екипът му решават да изследват как музиката може да подпомогне ученето и да промени стари спомени.
Може ли музиката да промени съществуващи спомени?
Едно от проучванията разглежда как музиката може да промени емоционалния заряд на вече съществуващи спомени. В експеримент с 44 участници, те били подложени на трифазова задача за епизодична памет. Участниците чели неутрални и емоционални истории, след което си ги припомняли в присъствието на позитивна, негативна музика или тишина.
Резултатите показват, че позитивната музика, изсвирена по време на припомняне на спомени, може да промени емоционалния им тон. Например, участниците по-рядко свързвали истории с негативни емоции, когато слушали позитивна музика.
Музиката като помощно средство за учене
Другото проучване разглежда дали музиката може да подпомогне запаметяването на нова информация. Участниците трябвало да научат серия абстрактни форми, докато слушали или позната, структурирана музика, или неструктурирана и хаотична мелодия. Оказало се, че познатата и предсказуема музика помага за по-бързо и ефективно запаметяване.
Тези открития подчертават потенциала на музиката да се използва като средство за терапия и рехабилитация, особено при хора с когнитивни проблеми или психични разстройства.
Проучването за ефекта на музиката върху ученето е публикувано в списанието PLOS One, а проучването за способността на музиката да променя старите спомени е публикувано в Cognitive, Affective, & Behavioral Neuroscience.
Източник/ци: nixanbal.com, it.dir.bg