Към август 2024 г. само седем публично търгувани компании са с пазарна капитализация от поне 1 трлн. долара. С изключение на петролния гигант Saudi Aramco, всички те са базирани в САЩ и са част от технологичния сектор.
Сред тях американският производител на чипове Nvidia, който се присъедини към елитния клуб през май 2023 г., наскоро задмина Microsoft и Apple, превръщайки се в най-високо оценяваната компания в света с капитализация от 3,34 трлн. долара, подхранена от процъфтяващия пазар на изкуствен интелект. Макар че времето ѝ на върха беше кратко, бързият ръст на Nvidia през последните 2 години е забележителен.
Компанията обаче е и единствената сред тези с поне 1 трлн. долара капитализация, която може да достигне следващия важен етап от пазарна капитализация от 4 трлн. долара, в рамките на една година, въпреки неотдавнашния спад на акциите ѝ, сочи анализ на BestBrokers.
Същевременно за Microsoft и Apple прогнозите са да постигнат това до 2026 г., доста преди Google, която според очакванията няма да достигне тази цена преди средата на 2031 г.
Nvidia е настроена да спечели надпреварата за пазарна капитализация от 4 трлн. долара.
Според прогнозите, ако пазарната капитализация на Nvidia продължи да расте със скорошния среден темп от 104,25%, компанията може да достигне 4 трлн. долара след около 6 месеца. При силно оптимистичен сценарий това може да се случи до края до края на 2024 г.
Разбира се, винаги може някоя друга компания да изненада пазара и да постигне първата подобна оценка. В крайна сметка малцина очакваха забележителният ръст на Nvidia през 2022 г., когато капитализацията ѝ беше едва 364,18 млрд. долара.
От началото на 2024 г. досега акциите на Nvidia се повишиха с над 145%, като търсенето на нейните процесори от най-висок клас далеч надхвърля предлагането, тъй като технологични гиганти като Microsoft, Meta Platforms и компанията-майка на Google - Alphabet се надпреварват да изградят своите изчислителните възможности, базирани на изкуствен интелект, и доминират в нововъзникващите технологии.
Според изчисленията на BestBrokers Microsoft втора би постигнала цена от 4 трлн. долара. Със сегашната капитализация от 3,15 трлн. долара и среден годишен растеж от 13,44%, се очаква Microsoft да постигне това до средата на 2026 г. Apple вероятно ще е трета, ако ценовият ѝ ръст продължи с подобен темп, а Meta Platforms ще е след нея, като се очаква да постигне капитализация от 4 трлн. долара до началото на август 2027 г.
Google, с пазарна капитализация от 2,065 трлн. долара и среден годишен растеж от 10,23%, се очаква последна да достигне 4 трлн. капитализация, вероятно до началото на май 2031 г.
Друг е въпросът коя е следващата компания, която ще стане част от клуба на 1 трлн. долара. Според прогнозите това ще е американският конгломерат Berkshire Hathaway на Уорън Бъфет, чиято оценка в момента около 943,37 млрд. долара. Очаква се компанията да се изкачи над границата до около януари 2025 г. предвид темпа ѝ на растеж от 12,42% от 2022 г. насам.
Фармацевтичният гигант Eli Lilly, с пазарна капитализация от 736,58 млрд. долара и производителят на полупроводници Broadcom, оценен на 706 млрд. долара, вероятно ще са следващите попълнения, ако темпът им на растеж остане на сегашните нива от съответно 41,29% и 45,17%.
Датската фармацевтична компания Novo Nordisk с оценка от 572,01 млрд. долара и петролният и газов гигант ExxonMobil с 519,56 млрд. долара също показват значителен растеж и могат да минат границата дори преди Tesla, която въпреки че в момента струва 742,08 млрд. долара, според прогнозите няма да се присъедини към класацията до края на май 2027 г.
От друга страна, базираната в Обединеното кралство петролна и газова компания Shell, въпреки значителното си отстояние от оценката от 1 трлн. долара, която в момента е 224,66 млрд. долара, отчита сериозен среден темп на растеж от 44,22%. Предвижда се Shell да влезе в елитния клуб до края на лятото на 2028 г., пред гиганта за търговия на дребно Walmart и финансовия гигант JPMorgan Chase, които не се очаква да достигнат 1 трлн. долара до 2029 г.
Обратно, някои фирми с по-високи оценки регистрират бавен растеж през последните години и може да не достигнат границата в близко бъдеще, освен ако не отчетат подобрение. Пример за това е Visa с пазарна капитализация от 506,65 млрд. долара и годишен темп на растеж от само 3,34%, вероятно ще достигне 1 трлн. долара след 21 години, през 2045 г.
Източник/ци: gong.bg, dir.bg