Испанска лаборатория развъжда и стерилизира хиляди тигрови комари в борбата с треската денга и други болести, защото климатичните промени увеличават разпространението на инвазивните видове в Европа, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
С помощта на ускорител на електрони Центърът за биологичен контрол на вредителите във Валенсия осъществява стерилизация и освобождава всяка седмица около 45 000 мъжки комара, за да могат да се свързват с женските, чието ухапване пренася болести сред хората, и в крайна сметка да намалят общата популация на тези двукрили насекоми.
"Това е вид, който става все по-разпространен с климатичните промени... Съществува благоприятна среда за развитието му за по-дълги периоди от време през годината и популациите се увеличават непрекъснато", казва Висенте Далмау, представител на управата на област Валенсия, финансираща проекта.
Екземплярите за размножаване идват от региона. Учените използват специална машина, за да отделят женските какавиди от мъжките. След това използват радиация за стерилизация на мъжките.
Тези техники са използвани в други части на света, но лабораторията, стъпвайки на опита си с плодови мушици, е пионер в използването им при тигровите комари в Европа в момент на нарастваща загриженост за увеличаването на болестите, причинени от тях, сред които денга, зика и чикунгуня.
Данни на Европейския център за профилактика и контрол на заболяванията показват увеличаване на случаите от региони, в които денгата е ендемична. Освен това се отчита ръст на броя на местните огнища на западнонилския вирус и денга в Европа.
Тигровият комар Aedes albopictus се разпространява на север, изток и запад на Стария континент, като вече има самостоятелни популации в 13 държави, включително и в Испания, отбелязва Ройтерс.
Миналата година Световната здравна организация (СЗО) обяви, че броят на заболелите от денга в световен мащаб нарастват - от 2000 г. насам докладваните случаи са се увеличили осем пъти до 4,2 милиона през 2022 г., тъй като се смята, че по-топлият климат помага на комарите да се размножават по-бързо, съобщава Ройтерс.
Източник/ци: nixanbal.com, it.dir.bg