Космическият кораб "Старлайнер" излетя по план в 17:52 часа българско време за пръв път с хора на борда. Това са астронавтите ветерани от НАСА Бъч Уилмор и Суни Уилямс.

Корабът бе изстрелян от базата Кейп Канаверал във Флорида на върха на ракета Atlas V, създадена от United Launch Alliance.
Вижте как изглежда "Старлайнер" >> >> >>
Всяка ракета носител Atlas V се състои от две основни степени. Първата степен се задвижва от руския двигател РД-180, произведен от "Енергомаш". Той работи с керосин и течен кислород.
Горната степен се задвижва от един или два американски двигателя RL10, произведени от Aerojet Rocketdyne. Горивото тук е течен водород и течен кислород.
Към Atlas V могат да се прикачат до 5 спомагателни ускорителя, използващи твърдо гориво. Максималният товар, който може да бъде доставен на ниска околоземна орбита зависи от конфигурацията и е между 8 250 и 20 520 килограма, на геостационарна орбита могат да се доставят между 4 750 и 8 900 кг.
След изстрелването се очаква "Старлайнър" да стигне до космическата станция след полет от около 24 часа и да се скачи с нея на приблизително 402 километра над Земята.

След скачването Уилямс и Уилмор ще прекарат осем дни в орбиталната лаборатория, присъединявайки се към седемте астронавти и космонавти, които вече са на борда.
Уилямс и Уилмор ще продължат да тестват функционалността на космическия кораб, докато е скачен с космическата станция и след това ще се върнат у дома на борда на същата капсула.
Очаква се тя да се приземи с парашут за кацане в югозападната част на Съединените щати, а не в океана.
Първият пилотиран полет на капсулата до МКС се очаква от години и вече беше отлаган няколко пъти. Инженерите откриваха множество проблеми в софтуера, кораба, ракетата и дори наземното оборудване. Последният път полета бе спрян 3 минути преди старта на двигателите, заради възникнал проблем с компютрите в наземния център.
Първият изпитателен полет на "Старлайнър" беше направен през 2019 г., когато капсулата се размина "на косъм" от катастрофа заради проблем със софтуера и трябваше да се върне на Земята преждевременно, без да достигне МКС. Последваха доста отлагания до осъществяването на първия успешен безпилотен тест 3 години по-късно.
Капсулата "Старлайнър" с тегло 13 тона е предназначена за седемчленен екипаж и автономен полет с продължителност 60 часа.
Предполага се, че след приключването на изпитанията Boeing ще сключи договор за 6 полета до Международната космическа станция (МКС) за транспортиране на четирима астронавти и товари. Капацитетът на капсулата е да транспортира до 7 души до МКС.
Boeing се конкурираше със SpaceX в създаването на американски космически кораб, който да извършва мисии до МКС и в ниска орбита. Въпреки, че получи двойно по-голям бюджет, Boeing загуби надпреварата. От 4 години SpaceX редовно извършва пилотирани полети до МКС.
[embed]https://www.youtube.com/watch?v=HneVxAmYcaA[/embed]
Източник/ци: nixanbal.com, it.dir.bg