Екосистемите на Антарктида могат да бъдат застрашени от навлизането на неместни морски видове и замърсяването на морето от сушата в Южното полукълбо, показва ново океанографско моделиране, съобщава АП, цитирана от БТА.
Досега учените смятаха, че неместни видове се пренасят до Ледения континент само от отдалечени и ненаселени острови в Южния полярен океан.
Новото изследване, публикувано в Global Change Biology в четвъртък, показва, че опасните видове могат да достигнат бреговата линия на Антарктида от всички континенти в Южното полукълбо.
Според учените неместни видове могат да достигнат Антарктида, като попаднат върху плаващи предмети като туфи от водорасли, дъски и дървета, пемза и пластмаса.
Съавторката Крид Фрейзър обясни, че особено опасен е т. нар. келп (кафяви водорасли), който може да нанесе потенциален "двоен удар" на морската екосистема на Антарктида.
"Някои видове кафяви водорасли са много големи - често с дължина над 10 метра, като създават подобни на гори местообитания за много малки животни, които те пренасят със себе си по време на дългите си плавания върху отломки до Антарктида", каза тя.
"Ако кафявите водорасли заедно с животните в тях колонизират Антарктида, морските екосистеми там могат да се променят драматично", допълни Фрейзър.
Използвайки моделирани данни за повърхностни течения и вълни от 1997 до 2015 г., учените са проследили движението на плаващи отпадъци от различни източници на сушата в Южното полукълбо към Антарктида.
"Установихме, че през всяка от моделираните години плаващи обекти са достигали бреговата линия на Антарктида. Изглежда, че има постоянна атака от всичко, което плава - независимо дали е водорасло или пластмасова бутилка", казва съавторката Адел Морисън.
По-голямата част от плаващите предмети са достигали до края на Антарктическия полуостров - регион с относително топли океански температури и често без лед, което го прави вероятно място за първоначално установяване на неместни видове, казват учените.
Драматичното намаляване на антарктическия морски лед прави тези "рафтинг връзки" особено тревожни.
"Морският лед е много абразивен и затова действа като бариера за много неместни видове да се установят успешно в Антарктида", каза научният ръководител на изследването Хана Доусън.
"Ако трендът за намаляване на морския лед в Антарктика продължи, тогава живите същества, плаващи на повърхността или прикрепени към плаващи предмети, биха могли по-лесно да колонизират континента, което може да има голямо въздействие върху екосистемите в него", обобщава Доусън.
Източник/ци: nixanbal.com, it.dir.bg