Още първият ден на Джиро д'Италия на българска територия оправда всички очаквания – невероятни гледки край маршрута от Несебър през Созопол до Бургас и драматичен финал. Българският черноморски бряг определено бе „главният герой“ в по-голямата част от над тричасовата надпревара, а покрай него телевизионно време си осигуриха испанецат Диего Севиля и италианецът Мауро Тераци, които се откъснаха още след старта и много километри подържаха аванс от около минута-две пред основната група и така обраха междинните премии. Преди финала обаче те бяха застигнати и според очакванията победата трябваше да се реши във финален спринт...
Но в подхода към него се разигра истинско меле. Колоната влезе в тесните ограничения на трасето и отборите вдигнаха темпото с надеждата да изведат на решаваща атака най-бързите си асове. И в бързането се сблъскаха, което доведе до масово падане. Едва десетина колоездачи се оказаха пред инцидента и продължиха безпрепятствено към финала. Така зрителите все пак получиха очакваното шоу в битката за първото място, което грабна френският състезател на Судал Куикстеп Пол Мание. Той остави на стотни зад себе си Тобиас Андерсен (Дания, Декатлон) и Итън Върнън (Великобритания, NSN Тийм) и така утре ще потегли облечен в розовата фланелка на лидер в генералното класиране във втория етап от Бургас до Велико Търново (221 км).
Колоната ще пресече Стара планина през проходите Бяла и Вратник, а властите в градовете по пътя предупредиха за промените в движението по пътищата с оглед на събитието. Същото важи и за третия етап Пловдив-София в неделя. Като в Града по тепетата ще бъдат затворени повечето основни булеварди и ще бъдат променени множество линии на градския транспорт. В столицата промените в движението влизат в сила още от утре, а в неделя почти целият „широк център“ ще е затворен, също и районът на Самоковско и Цариградско шосе, откъдето колоездачите ще навлязат в града по пътя към финала на площад „Народно събрание“.
trud.bg