Киселова допуска възстановяване на МЕЧ с промяна в правилника

https://informiran.net/politika/kiselova-dopuska-vazstanovyavane-na-mech-s-promyana-v-pravilnika Informiran.net
Киселова допуска възстановяване на МЕЧ с промяна в правилника

Председателят на Народното събрание Наталия Киселова смята, че парламентарната група на МЕЧ може да бъде създадена отново чрез промяна в правилника. По думите ѝ това трябва да стане или с нови текстове, уреждащи последиците от решението на Конституционния съд, или с текстове, които да запълнят законодателната празнина за случаите, в които групите намаляват преди клетва на новоизбрани депутати. 

На извънреден брифинг днес Киселова отрече твърденията, че е подложена на натиск от председатели на други парламентарни групи, като заяви, че единственият натиск, който допуска, е този на експертите.

"В ръцете на депутатите е промяна на правилника, така че МЕЧ да бъде възстановена. Единственият натиск, на който си позволявам да бъда подложена, е от експертите, които съблюдават спазване на правилниците, Конституцията и законите", заяви Киселова.

Председателят на парламента говори днес в Народното събрание за безпрецедентната ситуация около МЕЧ и посочи хронологията на събитията от 13 до 21 март. 

"В деня, в който бях избрана за председател на Народното събрание, обещах да бъда първа сред равни – и за тези, които гласуваха за мен, и за тези, които не ме подкрепиха. Оттогава се старая да спазвам този принцип с цел да запазим парламентаризма. На 13 март беше прието решение на Конституционния съд във връзка с оспорването на изборите за Народно събрание", започна председателят на НС.

По думите ѝ лидерът на МЕЧ Радостин Василев е бил изрично предупреден за действията, които трябва да предприема спрямо парламентарната си група.

"На 13 март пристигна препис от решението на КС относно 16-те народни представители. Проведох разговор с председателя на ЦИК относно готовността за нови депутати, които да сменят засегнатите от решението. На същия ден уведомих Радостин Василев за намаляването на числеността на депутатите. Молбата ми беше да се организира клетва на поне един от народните представители. На 14 март помолих парламентарните групи да осигурят присъствие за полагане на клетва на новоизбраните. Молбата ми беше всички депутати от "Величие" да положат клетва едновременно, за да се състави група. На 19 март се проведе Председателски съвет, където обсъдихме седмичната програма. В края на заседанието Василев заяви, че техен представител е депозирал оставка и иска тя да бъде гласувана на предстоящото заседание, а аз го помолих да размислят и да не подлагат на риск съществуването на парламентарната група на МЕЧ. В 09:30 обаче оставката беше гласувана, а по-късно депутатите от "Величие" положиха клетва”, добави Киселова.

Тя припомни още, че от 19 март до ранните часове на 21 март парламентът беше в непрекъснат режим на работа заради приемането на Закона за държавния бюджет.

"Общо беше решението на 21 март да няма редовно пленарно заседание. Нямаше възражения и от МЕЧ", посочи още Киселова.

Председателят на парламента коментира и твърденията на Василев, че е записвал телефонния си разговор с нея.

"Записването на телефонни разговори има юридически и морален аспект. Нямам притеснение какви разговори съм водила с всеки един депутат. Никой не може да бъде записван без негово съгласие, освен по закона за СРС. Заплахи от председатели на ПГ не съм получавала", категорична беше тя.

Групата на "МЕЧ" се разпадна след оставката на депутат, тъй като падна под необходимия минимален брой от 10 народни представители. Председателят на НС Наталия Киселова бе остро критикувана, че е допуснала това да се случи и не е изчакала клетвата на нов депутат, за да запази парламентарната група.

Радостин Василев пък поиска оставката ѝ и обяви, че подава сигнал срещу нея в прокуратурата. Освен това заплаши с протест пред сградата на Народното събрание, "кръв в пленарна зала" и запис, за който твърди, че Киселова признава, че е заплашвана.

Тагове:
Коментирай