Икономиката се оказа основният фактор за победата на Доналд Тръмп на изборите в САЩ. Целта му ще бъде да изкара американската икономика на първо място и да го поддържа. Това каза за предаването "Нюзрум" по Радио "Фокус" икономистът проф. Боян Дуранкев. Европа трябва да отчете ветровете на промяната, които ще донесе със себе си управлението "Тръмп 2.0", предупреди той.
"Имаме една напълно закономерна победа, но за голяма част от романтиците, незнайно защо, тя беше неочаквана. А всъщност тя трябва да бъде очаквана, както трябва да бъдат очаквани и новите ветрове на промяната при управлението "Тръмп 2.0". Ако не отчетем ветровете на промяната, и не завъртим и нашия ветропоказател /бел. ред. – на ЕС и България/, да го съчетаем с този на Тръмп, рискуваме да попаднем под шамарите на т.нар. "двойно наказание", коментира още икономистът.
Проф. Дуранкев обясни и какво представлява "двойното наказание": "След като сме издигнали стена на Изток – към Русия и Китай, сега ако Тръмп наистина иска да направи американската икономика отново велика, той като нищо ще промени митата и таксите върху вноса. Републиканецът обеща 20% върху целия внос и може би 100% върху стоките от Мексико, ако тази страна не задържа мигрантите. Така че Тръмп, който ще има много повече власт от преди, ще бъде доста интересен за целия свят. Европейският съюз трябва да подхожда много внимателно и ако загуби темпо и инициатива, рискува да се превърне не във второкласна, а в третокласна сила".
ЕС загуби лидерските си позиции да бъде пръв в много отношения при решаването на проблемите, коментира още икономистът.
"Първият проблем, който възникна в ЕС, беше преди COVID кризата, вторият, който умножи проблемите, беше самата COVID криза, третото умножаване на нещастията за ЕС беше прекъсването на отношенията с Руската федерация и частично с Китай. В момента пътищата към бъдещето са изключително неясни. Не се вижда магистрала към бъдещето от Европейския съюз. Засега имаме повече шум от свирката на локомотива, отколкото практически ясни действия какво ще се прави. Но най-неприятното е, че във всички отношения ЕС загуби пионерските си позиции и сега затова не знае какво да прави и накъде да погледне", обясни той.
Реакциите на българските лидери след победата на републиканеца в САЩ, проф. Дуранкев коментира така: "Пълно безразличие към това, което се случва в света, но изваждане на много снимки с Доналд Тръмп".
"И в България снишаването и изчакването какво ще се случи в ЕС, какви ще бъдат отпорните точки, вероятно ще продължи и може да насочи НС, което ще се събере в понеделник, към следващите избори, за да се изчака накъде ще задуха вятърът от централата в ЕС и от Тръмп – кого ще определи като свои наместници, даже в Република България. Затова всички изчакват и се оглеждат, без да знаят накъде. Всички се облизват от очакваните ползи от промяната на ветровете. Ще има силно разтърсване, които ще бъде много отрезвяващо, не само каращо да проглеждаме накъде да вървим, но и да търсим нови връзки, нови пазари и отношения. Ще трябва да приемем светът като едно лего, в която всяка страна има някаква поддържаща роля в цялата конструкция", завърши проф. Боян Дуранкев.
Агенция Фокус