Ако оставиш днешните интелектуалци да безмълстват, сигурно ще умрат като риби на сухо

https://informiran.net/mneniya/ako-ostavish-dneshnite-intelektualci-da-bezmalstvat-sigurno-shte-umrat-kato-ribi-na-suho Informiran.net
Ако оставиш днешните интелектуалци да безмълстват, сигурно ще умрат като риби на сухо

Ако оставиш днешните интелектуалци да безмълстват, сигурно ще умрат като риби на сухо

Опорките могат да се лансират глупаво и умно

В цялата врява, в надвикването около въвеждането на предмет вероучение в училище (в която, признавам, и аз не се сдържах и издигнах крехкия си гласец), в тежкия диспут между специалисти от всякакво естество, си дадох сметка, че ми се губи гласът на професора по философия, иподякон Калин Янакиев – нали не бъркам, нали е иподякон и чете проповеди в църквицата „Св. Николай“ под стария КОРЕКОМ, известна още като „Църквата на костовистите от последния ден“? Защо ми се губи този глас? Нали той винаги е бил с умните си слова в предните линии, когато става въпрос за християнство, Църква, а също така Изток и Запад в геополитически смисъл. Какво му става сега, защо мълчи, защо не е на барикадата, защо не вика, че „училището не е църква“? Или вече е повече финансист, отколкото философ и богослов, защото активността му по въпроса за еврозоната е много по-натрапчива?

Реших да проверя и се оказа, че все пак се е изказал. Дал е интервю за авторитетната медия „ФрогНюз“. В това интервю защитава позицията, че вероучението е лукава вратичка за проникване на руска пропаганда. Опорките могат да се лансират глупаво и умно. Янакиев я лансира умно, защото е умен и умее да говори. Но това не прави самата опорка (изградена върху грешен силогизъм) по-малко глупава.
Да, Янакиев има рядък дар слово, възхитителен дар слово, но християнската душа е проста, несложна, както прост и несложен е Бог. Тя не се радва на витиевати фрази в академичен стил. На тях се радва по-скоро Варлаам Калабрийски, но не и св. Григорий Палама. Палама просто е искал да го оставят да си безмълства, но Провидението е решило друго. Напротив, ако оставиш днешните интелектуалци (слагам и себе си тук, без да съм интелектуалец) да безмълстват, сигурно ще умрат като риби на сухо.
Да видим какво казва иподяконът в пропагандното си интервю.

„Съавтор на един такъв учебник може да бъде известният Путинов идеолог Александър Дугин – шегува се (но не съвсем) философът по повод написаното в учебниците за 10 и 11 клас и пояснява: – По отношение на това има ли някаква опасност от проникване на руските тоталитарни, фашистки и пропутинистки опорки в образованието, тук вече ще трябва да стигнем до в момента предлаганите учебници по „Добродетели и религия“.

Ето къде Янакиев вижда руска пропаганда:

Нападната е секуларната държава, на която, види се, Янакиев особено държи

В учебника пише: „В секуларното общество религията вече не се разглежда като държавен въпрос и не може да се проявява като власт в държавната сфера“. Е? Според Янакиев това е теза на Путин и Дугин? Това е руска пропаганда? Терминът „секуларизъм“ е въведен от журналиста Джордж Джейкъб Холиоук и означава религиозна неутралност на държавата, изключване на Църквата от политическата власт. Холиоук е легендарен британски богохулник от първата половина на 19 век, наречен „чудовище“, на когото полицаят, който го арестувал, казал: „Съжалявам само, че минаха времената, когато можехме да ви заведем с Оуън Ланаркски на кладата, а не в затвора в Глостър“. Крилата фраза на Холиоук е: „Не вярвам, че такова нещо като Бог съществува“. Каква да бъде позицията на Църквата по отношение на секуларизма, включително и в учебниците по вероучение? Това руска пропаганда ли е? Путин и Дугин ли е? Великобритания Евразия ли е? Или просто иподякон Янакиев, който подава кадилницата в „Св. Николай“, е фен на Джордж Джейкъб Холиоук и неговото „Не вярвам, че такова нещо като Бог съществува“? А иначе обича да го наричат „християнски писател“…

Янакиев алармира, че е нападната и милата глобализация

Цитира: „Църквата култивира съзнанието, че идеологията на глобализма разрушава традиционните идентичности, т.е. духовното и културното единство на конкретните исторически общности, а оттам и устоите на самата християнска идентичност на съвременния човек“.

Глобализацията била „топос“ на путиновите идеолози според Янакиев. Всъщност за нея знаем много повече отново от Великобритания, от Роджър Скрутън – философ (нещо като колега на проф. Янакиев), специализиран в естетиката и политическата философия. Негова е книгата „Западът и останалите: Глобализацията и терористичната заплаха“ (2002), както и статията в задокеанския евроатлантически The Wall Street Journal „Делото за нациите“ (2017). В тази статия Скрутън защитава значението на националната държава като основа за социално доверие и културна идентичност. Той предупреждава, че глобализацията може да ерозира тези основи, водейки до социална фрагментация и загуба на общностно чувство. Какъв Дугин, какви 5 лева? Пък и Дугин няма ли право от време на време да казва верни неща? Да, той дръзко инструментализира християнството, но за целта първо търси да види какво е казало християнството преди него, така че ако го е повторил, не е задължително невярно.

Янакиев алармира, че е нападнато и потребителското общество

Вади от учебника следния цитат (явно е отишъл на интервю във ФрогНюз подготвен):
„От средата на XX век социалните науки и науките за човека все по-често определят съвременното общество като потребителско, а модерният човек като консуматор. (Нещо да не е така?) След Втората световна война идеологемата за щастието като индивидуално благосъстояние се налага в западноевропейската култура и създава етиката на прогреса. Тази етика подчинява личния и обществения живот на принципите на потребителската идеология и на утопията за индивидуално щастие. Това създава ценностния свят на новия човек, който вижда щастието в безкрайното увеличаване на способността да консумира“ (Нещо да не е така?). Как гледа християнството на консуматорството, как гледа на нестяжението? Консуматори ли са монасите? А иподяконите?
Секуларизацията и консуматорството, безбожието и либералният мейнстрийм водят до самота, отчуждение и ожесточение между хората. Да се радва ли Църквата на това? Да го хвали ли в учебниците по вероучение? Или черните петъци и „клиентът винаги има право“, потребителските кредити, които водят до разорения и самоубийства, са ги измислили Путин и Дугин?

Янакиев горестно алармира, че са нападнати и ляволибералните движения

Цитира от учебника: „Нихилизмът през втората половина на XX век се насочва към разрушаването на всички морални норми на човешкото съществуване в името на идеологизирането на свободата. Анархичният нихилизъм на ляволибералните движения е вдъхновен от жаждата за разкрепостяване на инстинктите и освобождаване от всички морални и културни норми. Нихилизмът е фундаментален житейски опит на съвременния човек“. И допълва от себе си: „Питам кой е писал това? Александър Дугин, Владимир Путин? Някой от тях във всеки случай… Това образоване по религия ли е или е образоване в путинистки апокалиптизъм?“.

Всъщност темата за нихилизма и разрушаването на моралните норми е подробно разглеждана от Лео Щраус, Албер Камю, Фридрих Ницше (все нещо като колеги на проф. Янакиев), както и от по-новите Алън Блум в „Затварянето на американския ум“ и Франсис Фукуяма, който в своите трудове разглежда как модернизацията и рационализацията на обществото водят до „обезчароване“ на света, което може да предизвика реакционни движения и идеологии, стремящи се да запълнят празнотата, оставена от загубата на традиционни ценности. Какъв Путин, какви 5 лева? Църквата трябва ли да приветства моралния упадък, загубата на представа за доброто и злото и за техния произход?

Да благодарим прочее на иподякон Янакиев, че е извадил тези хубави и поучителни цитати, и е посочил опасностите, срещу които застава Църквата, докато в тяхна защита очевидно се обявява модернистичната икуменическа българска „християнска“ интелигенция.

Накрая искам да напомня на феновете било на Пепси, било на Кока-Кола, на Тръмп и на Байдън, на лева и на еврото: вероучението в българското училище няма абсолютно нищо общо с:

1. Влизането на България в еврозоната;

2. Войната в Украйна;

3. Президентството на Тръмп.

Сега вероятно иподякон Янакиев ще излезе с пламенно слово за това що за путинист, фашист и зилот съм аз. Страхувам се обаче, че едва ли ще намеря време и желание да го прочета. Но вие си пишете, проф. Янакиев, щом това успокоява съвестта ви или, по-точно казано, изпълнява професионалните ви ангажименти към вашите работодатели.

Освен това мисля, че Картаген трябва да бъде разрушен.

Автор: Иван Стамболов-Сула

trud.bg

Коментирай