Говорителят на главния прокурор Румяна Арнаудова съобщи, че на кмета на Галиче Ценко Чоков, сина му Мартин и още шестима души са повдигнати обвинения.
12 души бяха арестувани вчера при операция на Специализираната прокуратура и ГДБОП във врачанското село Галиче, сред които кметът Чоков и синът му Мартин, както и общинският лидер на ДПС в Бяла Слатина Кристиян Касъмов и друг активист на ДПС - Сали Касъмов.
На осем от задържаните прокуратурата е повдигнала обвинения за тежки престъпления.
Според разследващите групата се е занимавала с лихварска дейност, имотни измами, побои, изнудвания и отвличания.
Най-често даваните заеми са били между 100 и 300 лева, а лихвата им е била 20 процента. Разследващите обаче имат данни и за давани по-високи суми.
"Обвиненията към кмета на Галиче са, че е ръководил организирана престъпна група, създадена с користна цел и с цел извършване на престъпления като лихварство, принуда и изнудване. На Ценко Чоков са повдигнати и обвинения за причиняване на средна телесна повреда, отвличане и за отправена закана за убийство", съобщи Румяна Арнаудова, цитирана от БНТ.
"Имаме доказателства, че хората са били подложени на натиск и при получаването, и при връщането на паричните средства", допълни Арнаудова.
На останалите 7, сред които и синът на Чоков - Мартин, е повдигнато обвинение за участие в престъпната група. Всички задържани отричат обвиненията.
Разследването по случая е започнало преди два месеца. Използвани са специални разузнавателни средства. Извършени са и близо 50 претърсвания и обиски. То е провокирано от свидетели и от показания на потърпевши.
"Разследващите нямат данни кметът на с. Галиче Ценко Чоков да се е ползвал от полицейска или политическа протекция", заяви на пресконференция главният секретар на МВР Георги Костов, цитиран от БТА.
Той уточни, че делото е било на личен контрол при директора на ГДБОП и при него, както и при главния прокурор.
"Поздравявам колегите за работата им, защото това е висококонспиртивна престъпна група, изключително брутална и държаща в страх цялото население на региона", добави той. Хората от Галиче коментираха, че акцията е закъсняла, разказаха и че са получили заплахи от семейството на Ценко Чоков. Адвокатът на кмета на Галиче Ивайло Найденов заяви пред bTV, че обвиненията са неясни. Чоков му казал, че никога не се е занимавал с лихварство и че никога не е виждал някои от момчетата, обвинени, че са участвали в организираната престъпна група.
източник: dir.bg