Специалният прокурор Джак Смит внесе нов обвинителен акт срещу бившият президент и кандидат за нов мандат в Белия дом Доналд Тръмп, предава кореспондентът на БНР от САЩ.
Обвинителният акт от 36 страници внесен от специалния прокурор Джак Смит, е опит да бъдат съобразени обвиненията срещу Тръмп с решението на Върховния съд на Съединените щати от миналия месец, който постанови, че президентите се ползват с широк имунитет от съдебно преследване за действия извършени в рамките на мандата им.
От новия обвинителен акт са премахнати някои точки, но в него се съдържат същите четири наказателни обвинения, които имаше и в стария, включително за заговор за измама на Съединените щати.
Това е сигнал, че Смит вярва, че решението за имунитета на Върховния съд не представлява голяма пречка за подвеждането под отговорност на бившия президент.
По-конкретно, обвинителният акт е променен, за да се премахнат обвиненията, включващи служители на Министерството на правосъдието и други държавни служители.
Тръмп реагира на новия обвинителен акт с постинг в неговата социална мрежа "Трут", в който казва, че: "На нито един друг кандидат за президент или кандидат за която и да е друга държавна длъжност не се е налагало да се сблъсква с атаки, идващи от офиса на политическия му опонент, използващ законите в своя услуга".
Според анализатори е почти невероятно делото да започне да се гледа по същество преди изборите през ноември, а и в месеците след тях.
Кандидатите на демократите за президент и вицепрезидент на САЩ - Камала Харис и Тим Уолц, ще дадат интервю пред Си Ен Ен в петък през нощта българско време. Това ще бъде първото интервю на Харис след като зае мястото на Джо Байдън след оттеглянето му от надпреварата за вота през ноември.
От щаба ѝ отхвърлиха твърдението на съперника Тръмп, че двамата са се съгласили микрофоните им да бъдат изключени, когато не говорят, по време на дебата между тях, предвиден за 10-ти септември. От кампанията на Харис казаха, че въпросът все още е предмет на преговори с телевизия Ей Би Си, която ще бъде домакин на дебата.
Двата щаба влязоха в сблъсък, след като от екипа на вицепрезидента поискаха връщане на правилото за отворени микрофони, докато Тръмп заплаши да се откаже и намекна, че телевизията проявява пристрастност.