Ще закотви ли нов закон Борислав Сарафов: какъв е отговорът на вносителя
Няма пречка Пленумът на ВСС да определи друг изпълняващ функциите главен прокурор, заяви Надежда Йорданова от ПП-ДБ, вносител на промените в Закона за съдебната власт
С изменения в Закона за съдебната власт целим да гарантираме, че главният прокурор, председателят на Върховния административен съд (ВАС), председателят на Върховния касационен съд (ВКС), ще бъдат избирани от Висш съдебен съвет (ВСС), в който изборните му членове са в мандат. Това каза за БТА Надежда Йорданова, вносител на Законопроект за изменение и допълнение на Закона за съдебната власт, заедно с депутати от парламентарната група на "Продължаваме промяната - Демократична България". Законопроектът е внесен в деловодството на парламента на 1 август.
Днес председателят на ДПС Делян Пеевски коментира, че с така внесения законопроект се цели на поста главен прокурор да бъде запазен изпълняващият длъжността Борислав Сарафов.
Надежда Йорданова определи като "спекулации" твърденията, че с предлаганите изменения се запазва изпълняващият длъжността главен прокурор. "Няма нито една пречка Пленумът на ВСС да определи друг изпълняващ функциите главен прокурор", каза тя и настоя да не се търсят оправдания.
Йорданова обясни, че целта на промените е Висш съдебен съвет, чиито мандат е изтекъл, да не може да избира "тримата големи" в съдебната власт. Това е важно, защото както главният прокурор, така председателите на ВАС и ВКС са конституционно установени органи и при техния избор трябва да бъдат спазени високи стандарти при провеждането на процедурата, с гаранции, че ще бъдат избрани от легитимни органи, обясни Йорданова.
Конституционно установен орган в изтекъл мандат може да продължава в определени случаи ежедневната работа на органа, но не и да взима такива важни решения, които да имат дългосрочно значение за съдебната власт, добави тя. За българския законодател подобен подход не е нов, коментира Йорданова и визира изисквания в Закона за общинския дълг, където има забрана общинските съвети в края на мандата си да вземат решения за дългосрочен общински дълг.
Има подобен европейски опит - например в Испания, след дълбока криза, включително и конституционна, има решение на Конституционния съд и съответно изрично законодателно решение, което казва че ВСС с изтекъл мандат не може да прави нито едно назначение на позиции, които са съществени в съдебната власт, добави тя.