Още две българки са участвали в руската шпионска клетка във Великобритания, обяви Би Би Си

https://informiran.net/glavnite-novini/oshte-dve-balgarki-sa-uchastvali-v-ruskata-shpionska-kletka-vav-velikobritaniya-obyavi-bi-bi-si Informiran.net
Още две българки са участвали в руската шпионска клетка във Великобритания, обяви Би Би Си

Би Би Си разкри самоличността на двe български, които разследване на британското издание са част от руска шпионска мрежа на Острова.

Цветелина Генчева и Цветанка Дончева са участвали в мащабни операции по разузнаване на различни лица, включително на журналисти, разследващи дейността на руските спецслужби, се посочва в публикацията. И двете жени са отказали да отговорят на въпроси на медията, която е успяла да се свърже с тях.

Шестима други български граждани в момента очакват присъди във Великобритания за участието им в шпионажа на клетката в полза на Русия.

Цветелина Генчева, която е жителка на София, е работила в гражданската авиация и благодарение на това е получавала данни за полетите на хора, които представляват интерес за шпионската мрежа. 

Шпионите са летели със същите полети като обектите на наблюдение и са взимали билети за местата до тях. Те се стремели да се доближат максимално до обектите си. В един случай успели да научат ПИН кода на телефона на журналиста Роман Доброхотов.

Генчева е била част от екип, изпратен в Берлин да шпионира Доброхотов, и е била включена в чатове с трима души, осъдени за шпионаж във Великобритания. Ръководител на тази клетка е Орлин Русев, с координатори - Бисер Джамбазов и Катрин Иванова.

Генчева също така шпионирала журналиста Христо Грозев и руския дисидент Кирил Качур.

На процеса срещу останалите шестима пълното й име не беше разкрито, тя ее наричана "Цветка" или "Свети", но журналистите успели да разкирят самоличността й с помощта на открити източници, като социалните мрежи.

Източник на Би Би Си е потвърдил, че тя е известна и на българското разузнаване като свързана с шпионската мрежа, но не е обвинена официално в нищо.

Цветанка Дончева е помагала за проследяването на журналиста Христо Грозев в австрийската столица Виена: живеела е в апартамент срещу къщата му и е снимала от там.

Освен това й е било платено да организира антиукраинска пропагандна кампания, която включвала разпространение на стикери в различни части на града, включително на съветски военен паметник. Целта на тази кампания е била да представи привържениците на Украйна като неонацисти. Самоличността й е потвърдена от източници във Виена.

Сред лицата, които Дончева трябвало да следи, са висши австрийски служители, включително ръководителят на Службата за държавна сигурност и разузнаване (ДСН) Омар Хаяви-Пирхнер и австрийската разследваща журналистка Анна Талхамер, която е писала за руския шпионаж.

Дончева, която официално е безработна, беше арестувана от австрийската полиция през декември миналата година.

Според съдебни документи, публикувани за първи път от австрийските списания Profil и Falter, срещу нея има „сериозно подозрение за извършване на престъпление под формата на тайни разузнавателни дейности, които вредят на Австрия“.

Пред разследващите тя разказала, че е извършила следенето по молба на дългогодишната си приятелка Ваня Габерова, една от шестимата български граждани, очакващи присъда във Великобритания. Дончева каза, че Габерова й е дала списък с хора, адреси и снимки.

И двете жени са работили заедно с шестима българи, признати за виновни в шпионаж в полза на Русия. Операциите на клетката са били управлявани от Москва, от бившия оперативен директор на Wirecard Ян Марсалек.

trud.bg

Коментирай