Президентът на САЩ Джо Байдън каза, че американските висши представители все още се надяват да осигурят освобождаването на американския гражданин Марк Фогел, който излежава 14-годишна присъда в Русия, предаде Ройтерс, на която се позова БТА.
Фогел е 63-годишен учител, който е работил в посолството на САЩ в Москва. Той е осъден за контрабанда на наркотици, след като е задържан на московско летище през август 2021 г. със 17 грама марихуана в багажа си. Фогел твърди, че я употребява по медицински причини.
Към момента на задържането си Фогел работи във вече закритото Англо-американско училище в Москва.
"Няма да се откажем", заяви Байдън.
Вчера се състоя историческата размяна на затворници, която включваше 24 затворници - 16, изпратени от Русия на Запад, включително репортера на в. "Уолстрийт джърнъл" Еван Гершкович, и осем, изпратени обратно в Русия от Запада.
Ан Фогел, сестра на осъдения в Русия учител, заяви вчера пред Пи Би Ес "НюзАуър", че семейството на Фогел е разговаряло със съветника на Байдън по националната сигурност Джейк Съливан преди две години, но оттогава не е чуло нищо от властите.
"На Марк в никакъв момент не бе даден приоритет. Той беше осъден по същия кодекс като Бритни Грайнър, но така и не беше обявен за неправомерно задържан. А ние нямаме зад гърба си Ен Би Ей (Националната баскетболна асоциация на САЩ), нямаме зад гърба си и "Уолстрийт джърнъл", така че за нас е много трудно да върнем своя близък", каза тя.
Американската баскетболистка Бритни Грайнър беше освободена от ареста в Русия при размяна на затворници през 2022 г. Тя беше задържана на московско летище с пълнители за вейп, съдържащи масло от канабис, в багажа й, припомня Ройтерс.
"Абсолютно несправедливо е, че не го върнаха у дома при най-голямата историческа размяна на затворници след Световната война", каза Ан Фогел, имайки предвид вчерашната размяна.
Сред завърналите се американци бяха журналистът Еван Гершкович, бившият морски пехотинец Пол Уилън, руско-американската журналистка Алсу Курмашева.
Случаят превърна 32-годишния Гершкович в първия американски журналист, официално обвинен в шпионаж на територията на Русия от времето на Студената война насам, коментира в. "Вашингтон пост". Съдебният процес при закрити врата с тайни доказателства започна през юни, а в средата на юли той беше осъден на 16 години затвор, припомня в. "Уолстрийт джърнъл.
В. "Вашингтон пост" отбелязва, че през юни говорителят на Съвета по националната сигурност към Белия дом Джон Кърби отново е заявил: "Еван никога не е работил за правителството на САЩ. Еван не е шпионин. Журналистиката не е престъпление".