Главният изпълнителен директор и основател на Telegram ("Телеграм”) Павел Дуров трябва да се яви в съда на 25 август след като е бил арестуван от френската полиция на летище "Бурже”, на север от Париж във вечерните часове на 24 август. Той е обвинен за неправомерни деяния, свързани с приложението му за известяване, съобщил добре информиран източник на френската телеграфна агенция AFP. 39-годишният милиардер е кацнал на "Бурже” от Баку, казало друго запознато с въпроса лице.
Френската служба за противодействие на насилието срещу малцинствата OFMIN е издала заповед за арест на Дуров въз основа на предварително разследване на предполагаеми престъпления, включително измама, трафик на наркотици, организирана престъпност и насърчаване на терористични акции, съобщил един от пожелалите анонимност източници. Както и че не е предприел мерки за ограничаване на престъпното използване на платформата му.
"Стига безнаказаност за Телеграм”, казал един от следователите и добавил, че е бил изненадан от пристигането на Дуров в Париж след като е знаел, че е издирвано лице.
Установилото се в Дубай криптирано приложение за известяване се е позиционирало като алтернатива на американските платформи, критикувани за използването на личните данни на потребителите за търговски цели. Докато Телеграм е поел ангажимент никога да не разкрива каквато и да било информация за клиентите си.
В едно от редките си интервюта за Тъкър Карлсън през април Дуров е споделил, че е стигнал до идеята за криптирано приложение след като е попаднал под натиск от руското правителство когато е работил във VK (ВКонтакте) – предишната си социална мрежа, която продал преди да напусне Русия през 2014 година. (Бел. ред. – Тъкър Суонсън Макниър Карлсън е американски консервативен политически коментатор и писател, домакин на нощното политическо токшоу Tucker Carlson Tonight на "Фокс нюз” от 2016-а до 2023-а, а след прекртавянето на контракта му – на платформата X).
След като е напуснал Русия, Дуров се е опитал да се установи в Берлин, Лондон, Сингапур и Сан Франциско и накрая е избрал Дубай заради благоприятната бизнес среда и "неутралитет”. Хората "обичат независимостта”, както и "неприкосновеността, свободата – много причини за мнозина да се прехвърлят на Телеграм”, обяснил милиардерът на Карлсън. И добавил, че платформата му има над 900 млн. активни потребители.
С установяването си в Обединените арабски емирства, Телеграм успява да се защити от законите за толерантност и против речта на омразата точно когато западните държави притискат големите платформи да премахват незаконното съдържание. Телеграм допуска до приложението си групи до 200 хил. човека, което провокира обвинения, че улеснява разпространението на фалшива информация като вирус и дава възможност на потребителите да разпространяват нео-нацистка пропаганда, педофилия, конспиративно и терористично съдържание.
Конкурентната известителна услуга WhatsApp въведе глобален лимит за изпращане на съобщения през 2019-а след като беше обвинена, че разпространява фалшиви новини в Индия, довели до линчувания.
Източник: inews.bg