Тестват BG-ALERT и сирените в няколко района на страната днес

https://informiran.net/balgariya/testvat-bg-alert-i-sirenite-v-nyakolko-rayona-na-stranata-dnes Informiran.net
Тестват BG-ALERT и сирените в няколко района на страната днес

Тестват BG-ALERT и сирените в няколко района на страната днес

Не е ефективна, когато токът спре и телефоните са без обхват

Съобщенията за евакуация трябва да са с маршрути, смята експерт

Като неефективна и излишна определят системата BG-ALERT кметове из страната. Съобщенията ѝ днес ще огласят тестово телефоните на стотици граждани точно в 11ч., заедно със сирените за ранно предупреждение.

Основна причина за неефективността є e, че на места покритието на мобилните оператори не е добро, а и никой не ги задължава да осигурят алтернативно електрозахранване на антените си.

“Така при бедствие или авария, няма как предупреждението да стигне до хората, защото първо се спира токът, а оттам и телефонният сигнал на жителите”. Това е обяснението на Христо Христов, кмет на великотърновското село Ново село и член на Управителния съвет на Националното сдружение на кметовете на кметства. Пред “Труд news” той заяви, че за решаване на проблема е сезирана Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) за около 30 населени места от 13 общини. 

Организирана е проверка и е установено, че в големите населени места нямат проблем с обхвата, но в 25 населени места от общината този проблем остава.

“Ефектът е, че мобилният оператор с най-компрометирано качество на услугата, но единствен, който не спира сигнала при прекъсване на тока, оправи качеството си. Но останалите два телекома спират връзката минути след прекъсване на тока. Така сигнал от BG-ALERT няма как да бъде получен”, сметна кметът. “Ако за телефон 112 операторите могат да осигурят покритие, при липса на такова от техен конкурент, то да бъде така и за тази система”, каза Христов.

“Нито при пожарите, нито при взривовете в Нови хан, BG-ALERT сработи и допринесе за паника сред хората”, припомни пред “Труд news” специалистът по природни бедствия Атанас Кръстанов. “Не беше предвидено, че много населени места, няма да имат покритие от мобилните оператори. Не се използват големите възможностите на радио­любителите в България. Те са около 6200 и са организирани в Българската федерация на радиолюбителите (BFRA). Използват и локални мрежи, които работят, независимо от търговската телекомуникационна инфраструктура. Те могат да функционират, когато редовните комуникационни връзки са прекъснати или претоварени”, заключи експертът.

На този фон днес тестват Националната система за ранно предупреждение и оповестяване (НСРПО) заедно със системата BG-ALERT. Те се задействат точно в 11 ч. в няколко града от страната.

“Тестовете са с цел проверка техническото състояние на системата и обучение на населението за разпознаване на сигналите и съобщенията”, заявиха от Главната дирекция “Пожарна безопасност и защита на населението” на МВР.

Проверката е на територията на градовете София, Бургас, Варна, Кърджали, Монтана, Пазарджик, Плевен, Пловдив, Русе, Смолян, Враца, Стара Загора, както и в общините в областите Видин, Перник и Ямбол и в населените места в 30 км зона около АЕЦ “Козлодуй”. В теста се разпространява еднократно съобщение на български и английски език със специфичен звук и вибрация.

Проверка на национално ниво на BG-ALERT имаше през ноември миналата година, но тя не включи сирените на НСРПО.

Човешка грешка на 1 ноември 2023 г.

Преживяхме 5 кошмарни минути в Деня на народните будители

Този надпис показваха без никакво предупреждение някои от мобилните телефони на 1 ноември миналата година. Минаха часове, докато се изясни, че е станала грешка.

Само пет минути - от 18,55 да 19 ч, на 1 ноември - Деня на народните будители, миналата година бяха достатъчни, за да научат почти всички в България какво е системата BG-ALERT. Това се случи съвсем неочаквано, когато без никакво предупреждение към стотици хиляди телефони бе изпратен сигнал за тревога. Апаратите започнаха “да вият” с непознати до момента звуци, а на малките екранчета на някои от тях се изписваше “Внимание, опасност!” и “Сигнал от президента”.

Разбира се, по-надолу можеше да се прочете съобщението “тест - тест”, но то не успяваше да заличи ефекта от внезапното държавно нападение към частните средства за комуникация.

По-късно тестовете на BG-ALERT по области и общини станаха нещо обичайно. Още в първите дни след гафа обаче стана известно, че той е резултат от човешка грешка. Служител в компютърната фирма, която разработва системата, натиснал неточен бутон на клавиатурата си и вместо да започне тест в затворен кръг, сигналът бил пуснат в отворен кръг - към абонатите на трите основни мобилни оператора в страната.

Системата беше внедрена през 2018 г.

В Румъния бият тревога при опасност от циклони и мечки, предупреждават и за дронове

Мощен циклон удари страната през уикенда

Системата RO-Alert беше внедрена в Румъния през 2018 г., позволявайки на властите да изпращат съобщения до гражданите в райони с висок риск. Използва се за предупреждения за опасно време, изчезнали деца, мечки край пътя и земетресения, а отскоро и за приближаващи дронове.

RO-Alert сработи успешно и през последния уикенд, алармирайки за опасностите от мощния циклон, който връхлетя страната. 6014 души от 28 населени места бяха евакуирани, а край Дунав вдигнаха временни диги и струпаха стотици чували, които да спрат водата в случай, че реката прелее при ръкава Борча.

Чрез системата RO-Alert властите казаха на населението навреме незабавно да се скрие от екстремните метеорологични явления.” За защита препоръчваме: избягвайте да се подслонявате или да минавате близо до дървета, стълбове, билбордове или други елементи, които могат да бъдат разположени; прекратете дейности, извършвани на открито; затворете прозорците вкъщи; избягвайте да докосвате стълбове/жици; следете информацията, изпратена от властите”, пише в съобщение до хората в районите с най-екстремно време.

На 27 септември Главният инспекторат за извънредни ситуации предупреди населението в северната част на окръг Тулча с RO-ALERT, след като структурите за защита и наблюдение на граничното въздушно пространство забелязаха група дронове, насочени към цели на украинска територия на границата с Румъния. Съобщението беше изпратено около 2:00 ч. след полунощ и малко след това беше последвано от специфични шумове на самолети, прелитащи над румънското въздушно пространство. В текста на властите се призоваваше за спокойствие и в случай на падане на предмети от въздушното пространство, за спазване на препоръките за подслон и самозащита.

Идеята е системата RO-Alert да може да се разшири до повече платформи, потенциално доставяйки предупреждения директно чрез телевизионния екран, по имейл и SMS в допълнение към настоящите телефонни сигнали. При подобни съобщения населението трябва да бъде подготвено в смисъл, че ако бъде дадено съобщение за евакуация, хората трябва да могат да се евакуират незабавно и да имат под ръка “аварийна чанта” с важни документи, пари и лекарства.

Емил Кабаиванов алармира за опасни речни корита

Кметът на Карлово с притеснения за още наводнения

Финансирането не е достатъчно за укрепяване на реките

Карловски села бяха пометени от потоп преди две години. 

„Реалното действие на системата ще го видим, когато не дай си Боже, има реално бедствие, но сега при тестването не мога да кажа супер възторжени неща, но не мога и да кажа лоши.” Това заяви пред “Труд news” кметът на Карлово, където преди две години потоп нанесе огромни щети.

“Знам, че в съседни нам държави, където има такива действащи системи, може да има вариант, в който при прекъсване на електрозахранването, сигналът да се предава не през клетките на телекомите. Това трябва да бъде обследвано и ако има такава техническа възможност, тя да бъде независима от работата на мобилните клетки”, посочи кметът и добави опасения: “Заплахата в нашия район и единственото ни притеснение е, че ние работим по практически нови речни корита в засегнатите села, но имаме финансиране на около 60% и то ще се изчерпа до около месец. Така до края на годината не можем да завършим речните корита и те остават опасни. Eдин силен дъжд може да докара наноси във вече изграденото корито и да се съборят дори част от бреговете, така да се компрометира вече изградената част на речното корито”, заяви той.

Неговият заместник-кмет и служител от ресорния отдел за превенция на бедствия и аварии са участвали в обучението на администрацията за работа с BG-ALERT, което проведе през август ГД “Пожарна безопасност и защита на населението”. 

Могат да очертаят района за изпращане на съобщенията

Сигналът за бедствие насочва и към информация какво е то

Слагат линк с подробности

Системата BG-ALERT работи на принципа на радиоизлъчването. Съобщенията, които се получават, не са есемеси, а клетъчно излъчване (cell broadcast). Тези, които ги изпращат, не знаят кой номер или кой човек ще ги получи, той само трябва да се намира в района на обхвата на съобщението, както радиото в автомобила хваща различни програми, докато се движи между София и Варна.

Софтуерът позволява системата BG-ALERT да се задейства както на национално ниво - на територията на цялата страна, така и в отделна област или община. Допълнително има възможност да се очертае “полигон” - фигура с определена форма, която може да включи само 2-3 села от дадена община или района около пътна отсечка между два града, примерно.

Засега не е възможно, но с напредването на технологиите след няколко години се очаква да има по-прецизно насочване на сигнала. В бъдеще при задействането на BG-ALERT ще може да изпрати известие до всички мобилни устройства на шофьорите и пътниците в автомобили, които се движат в дадена посока на магистрала “Тракия” или “Струма”, че се налага да минат по обиколен маршрут заради катастрофа, наводнение, срутени скали на платното и т. н.

Във всяко съобщение и сега може да се постави линк, без да е задължително той да води към сайта на BG-ALERT. Изпращачите на съобщението получават правото да генерират линк към свой или друг сайт - например на дадена община, на Агенция “Пътна инфраструктура”, където има най-точно и конкретна информация. Това може и да са предупреждения към жителите на община, област или няколко области с линк към сайта на Националния институт по метеорология и хидрология, ако информацията се отнася до валежи, урагани, заледявания, снегонавявания и прочие.

Друг линк може да дойде заедно със съобщението за опасност и при отварянето му в него да се прочете каква е тази опасност - ако е станал взрив в склад с боеприпаси или фойерверки, или производствена авария с химикали, там е посочено в колко часа, колко голям е засегнатият район, има ли отровни вещества в атмосферата, трябва ли да се затварят прозорците и т. н.

trud.bg

Тагове:
Коментирай