Става страшно: След въвеждането на еврото в България: Заплата 300 евро, хляб 1,5 евро!

https://informiran.net/balgariya/stava-strashno-sled-vavezhdaneto-na-evroto-v-balgariya-zaplata-300-evro-hlyab-15-evro Informiran.net
Става страшно: След въвеждането на еврото в България: Заплата 300 евро, хляб 1,5 евро!

Въвеждането на еврото може да ликвидира тотално средната класа в България!

Много се изписа и изговори за евентуалното влизане на България в Еврозоната. Всъщност за момента става дума само за „чакалнята“ на Еврозоната, но влезем ли там, няма как да не се стигне и до приемането на европейската парична единица. В държавата от месеци хората са се разделили на две части по този въпрос. По-заможните и стабилни финансово твърдят, че еврото няма да навреди на България, а средната и ниската класа са твърдо против. Проучванията показват, че 50% от българите одобряват присъствието ни в Европейския съюз, но 20% от същите тези хора са против приемането на еврото.
hlyab
Хлябът вече почва да придобива космически цени, а се очаква да стане още по-зле
Дори преди няколко месеца стартира подписка в тази насока. Тя целеше да се инициира референдум и хората да решат дали искат еврото да замени лева, писа Dunavmost.com. Пандемията обаче осуети този план и правителството начело с Бойко Борисов продължи с пълна сила да лобира за влизането в „чакалнята“. В крайна сметка се оказва, че след приемането на еврото България ще има нова минимална работна заплата и тя ще е около 300 евро. Пари, с които в една Испания например не можеш да живееш нормално и една седмица. Да, и сега има българи, които живеят с 300 евро на месец, но сега хлябът струва от 1 до 1,5 лв. Сигурно е, че за Еврозоната не можем да говорим по-рано от 2023 г. Имайки предвид, че инфлацията продължи да расте, то няма как да очакваме хляб под 1,5 лв. в скоро време.
След приемането на еврото този хляб ще струва 1,5 евро, колкото и политиците да се опитват да забулят истината. Всъщност така и не се каза от никого от тях колко ще струват потребителските стоки – дали цената им ще падне двойно, или се отнася само за заплатите. В крайна сметка има причина държава като Унгария,  която е член на ЕС, да не иска еврото от дълги години. Там отказват категорично не просто да влязат в Еврозоната, а да обсъждат този въпрос. Факт е, че България е подписала договор, в който се задължава да приеме еврото, тъй като е приета в европейската общност. Никъде обаче не пише срок за изпълнението на тази клауза, което значи, че срокът може и да е вечен.
Промяната във валутния курс е основното нещо, което притеснява хората, ако България влезе в Еврозоната. Дали левът ще се обезцени и така спестяванията им ще отидат на вятъра. Истината е, че такава промяна се прави с консенсус между всички членки. От Европа вече са съобщили на България, че с настоящия валутен курс няма как да влезе в „чакалнята“, да не говорим за еврозоната. БНБ вече пусна съобщение, в което твърди, че промените в закона, свързани с влизането в „чакалнята“, няма да отпаднат до самото влизане в Еврозоната. В тях има някои доста спорни въпроси, касаещи именно валутния курс. Рискът за държава като България, която е най-бедната е ЕС, да приеме еврото изглежда наистина огромен. Стандартът на живот у нас не отговаря по никакъв начин на този в останалите членки на ЕС, което е доказано. Единственото положително нещо се вижда в улесняването при пътуване зад граница, но пък без пари къде можеш да отидеш?
Коментирай